Jak na Instagramie budować markę osobistą skutecznie i w zgodzie ze sobą?

Masz dość eksperymentowania z krótkimi rolkami, trendującymi dźwiękami i walką z algorytmem na Instagramie? Ładne okładki rolek, efektowne triki w rolkach, czy SEO są świetnym dodatkiem do budowania spójnego, rozpoznawalnego profilu. Jednak ładne konto nie wystarczy, abyś oczarowała odbiorców na dłużej i aby regularnie korzystali z Twoich usług.

Przestań wierzyć, że magiczne sztuczki na Instagramie zbudują dla Ciebie solidną markę. Taką markę, która trafia do serc odbiorców i którą polecają klienci.
Skuteczne budowanie marki wymaga czegoś więcej niż tylko chwilowej uwagi. Jeśli zależy Ci na zwiększeniu rozpoznawalności i większej sprzedaży, to właściwe miejsce.

1.Przyciągaj głosem Twojej marki

Wielu na Instagramie myśli, że kluczem do sukcesu w mediach społecznościowych jest krótka, przykuwająca wzrok rolka lub modny dźwięk. Jednak jeśli wszyscy robią krótkie, chwytliwe reels, to robiąc to samo, to Ty nadal niczym się nie wyróżniasz.

Aby przyciągnąć uwagę, musisz naprawdę wyróżnić się z tłumu, a nie biec za nim. Znajdź unikalny głos marki, który będzie Twoim magnesem.

🍀To, co najmocniej magnetyzuje widzów to Twoja energia, historia, głos Twojej marki, to jak odbiorca czuje się przy Tobie.

🍀To także przeświadczenie, że jesteś dobra w tym co robisz i skoro pomogłaś innym klientom, będziesz w stanie pomóc także im.

Wiem co powiesz.. “Przecież nie wymyślę koła na nowo. Wszystko już było”. Tyle, że wcale nie musisz silić się na innowacje. Wystarczy, że dany temat ugryziesz po swojemu.

Dobrze zdefiniowana marka ma swój własny głos, na który składają się wartości, przekonania, kluczowe komunikaty, emocje jakie budzi, jak również sposób wypowiedzi (m.in. styl, ton, charakterystyczne słowa i zwroty).

Zastanów się co Ciebie, jako specjalistkę od X, odróżnia od innej specjalistki od X. Masz inne zdanie na dany temat, a może inny sposób pracy? Masz swoje główne przekonanie, na którym bazujesz?

“Każdy na Instagramie ma swoją drogę”

Jeśli mnie obserwujesz, to na pewno widzisz, że dość często wypowiadam te słowa. Bo to jest hasło mojej marki i jedno z przekonań, na którym opieram komunikaty.

To, co mnie odróżnia od innych specjalistów od SM to m.in. to, że jestem strateżką komunikacji marki i uczę działać tu w zgodzie ze sobą, bez konieczności korzystania z trendów czy kopiowania innych. I, że można mieć skuteczne social media, nie rezygnując z prowadzenia biznesu, życia z rodziną, hobby i wypoczynku, czyli nie musisz się zajeżdżać, żeby rozhulać promocję.

To oczywiście tylko część osi komunikacji mojej marki, ale chcę Ci pokazać, że tego głosu powinnaś szukać w sobie, wewnątrz, a nie na zewnątrz.

Jak znaleźć swoje wyróżniki?

 • Pomyśl o swoich talentach/Zrób test.
 • Poszukaj swojej strefy geniuszu zastanów się co sprawiło, że robisz to, co robisz.
 • Przeanalizuj konkurencje, wypisz co robisz inaczej.
 • Przeczytaj opinie o współpracy z Toba, co się najczęściej powtarza?
 • Przeprowadź badania i dowiedz się czego potrzebują klienci i zapełnij to miejsce.
 • Zapytaj znajomych o to, co według nich wyróżnia Cię.
 • Umów się ze specjalistą (strateg marki, strateg komunikacji marki)

A potem weź głęboki oddech, aż do trzewi. I ryknij tym głosem pewnością siebie ustawioną na full! Nie bój się. Jesteś doskonałością samą w sobie. Pokaż ludzką twarz Twojej marki. Pokaż siebie. Nie chowaj się. Szkoda czasu. Wyzwól swoją kreatywną energię, wydobądź swoją moc i świadomie nią kieruj.

2.Rozwiązuj problemy

Jeśli chcesz, żeby klienci chętnie kupowali, skup się na rozwiązywaniu ich problemów i pokazywaniu jak Ty możesz ich zaprowadzić do miejsca, o którym marzą. Mów ich językiem, aby poczuli, że Twoja oferta jest dedykowana specjalnie dla nich. Twórz treści, które sprawią, że twój klient krzyknie: „Woooow, czuję jakbyś mówiła o mnie”.

Jak to zrobić?

Słuchaj, obserwuj, pytaj:

 • w stories,
 • przeprowadź ankiety badające potrzeby,
 • zorganizuj wywiady pogłębione,
 • czytaj komentarze i wyciągaj wnioski,
 • skorzystaj z Answer The Public,
 • przeprowadzaj krótkie, 15 minutowe wstępne rozmowy.

A następnie spisz wnioski, cytaty z rozmów i obserwacji. Odpowiedz na pytania:

 • O czym marzy mój klient?
 • Jaki ma problem? Dlaczego jeszcze tam nie jest?
 • Czego się boi?
 • Czego potrzebuje, aby zrealizować marzenia/pozbyć się problemów?
 • Co sprawia, że jeszcze nie skorzystał z mojej oferty? Co mu w tym pomoże?

Na tej podstawie twórz swoje komunikaty, pomysły na posty i rolki. Opracuj plan działania, w którym oczywiście możesz wpleść instagramowe triki na zasięgi czy ciekawe przejścia w reelsach, ale pamiętaj,że to, co mówisz i jak pomagasz odbiorcom jest dla nich najważniejsze. Regularnie analizuj swoje publikacje, wyznaczaj nowe, ambitne cele, ale i baw się social mediami. W końcu powstały one po to, aby nieść rozrywkę i radość. Nie są po to, aby być słupem ogłoszeniowym. Znajdź tu swoje przyjemności, twórz własne zasady, buduj społeczność wokół tego, co Cię pasjonuje, stawiaj na relacje, a nie na transakcje, a sama zobaczysz, że Twoje konto kręcąc Ciebie, zacznie kręcić innych.

Budowanie marki to podróż, która może wydawać się straszna, ale z odpowiednim przewodnikiem staje się ekscytującą przygodą. Postępuj zgodnie z planem, bądź konsekwentna, nieszablonowa i odważna, a Twoja marka podbije serca odbiorców, nie na chwilę, a na długo i trwale. Tak, że z odbiorców staną się lojalnymi klientami i będą polecać Cię dalej.

Gotowa na tę niezapomnianą podróż budowania marki?
W pojedynkę to czasem niełatwa podróż, ale z pomocą przewodnika będzie ekscytującą przygodą.Pakuj plecak, bo razem ruszamy w niezwykłą wyprawę.


Chcesz znaleźć swoją własną drogę i opracować mapę dotarcia do serc Twoich klientów? 🗺️♥️

Masz we mnie przewodnika. Napisz co jest Twoim największym wyzwaniem w budowaniu marki osobistej na Instagramie.

No Comments

Post A Comment